Közkincs
Közkincsnek nevezzük azokat a szerzői tartalmakat vagy szoftvereket, amelyeket nem véd szerzői jog, tehát bárki felhasználhatja őket. Ezek többféleképpen jöhetnek létre:
- A szerző vagy programozó nem igényelte a szerzői jogot munkájához, miután elkészítette azt.
- A szerzői jog lejárhat. Az Egyesült Államokban például az 1923 előtt létrejött munkákat nem védi a szerzői jog. A szerzői munkái továbbá a szerző halála után 70 évvel mentesülnek a szerzői jog védelme alól.
- Az Egyesült Államokban a kormány által kiadott dokumentumokat általában nem védi szerzői jog, így közkincsnek számítanak.
Az interneten marketinget végzők bármilyen közkincsnek nyilvánított szöveget felhasználhatnak tartalomként webhelyükön, vagy akár sajátjukként el is adhatják azt egy könyv vagy jelentés formájában. Ez habár igazán jövedelmezőnek hangzik, valójában sokkal nehezebb feladat, mint sokan elsőre gondolnák. A két fő probléma a valamilyen értéket képviselő szöveg felkutatása, illetve kimerítő kutatás végzése arról, hogy valóban közkincsnek számít-e az adott munka.
A közkincs felhasználásának veszélyei
Különösen az utóbbi feladat lehet kifejezetten drága, ha például egy ügyvédet kell felbérelned a kutatás idejére illetve a tanácsadásért. Egy ilyen ügyvédre viszont általában szükség is lesz, ugyanis a szerzői jog egy rendkívül összetett rendszer, és a nem megfelelően kezelt szövegek és egyéb munkák a későbbiek során súlyos költségekkel járhatnak.
Többnyire ezen problémák kiküszöbölésére jöttek lére azok a tagsági webhelyek, amelyek előre felkutatott és igazolt közkincsekkel szolgálnak felhasználóiknak.