Érzelmi branding a hotelmarketingben, avagy ne szobát adj el, érzést!

EN
Prestige Memoriae Liget Royal Hévíz Callas Cafe Callas House Duna Relax Bükkös Hotel Pastel Guest House Regia Hotel Vinifera Hotel Referencia #11 Referencia #12 Referencia #13 Referencia #14 Referencia #15 Referencia #16 Referencia #17 Referencia #18 Referencia #19 Referencia #20 Referencia #21 Referencia #22 Referencia #23 Referencia #24 Referencia #25 Referencia #26 Referencia #27 Referencia #28 Referencia #29 Referencia #30 Referencia #31 Referencia #32 Referencia #33 Referencia #34 Referencia #35 Referencia #36 Referencia #37 Referencia #38 Referencia #39 Referencia #40 Referencia #41 Referencia #42 Referencia #43 77 Elektronika Kft Referencia #45 Referencia #46 Referencia #47 Referencia #48 Referencia #49 Referencia #50 Referencia #51 Referencia #52 Referencia #53 Referencia #54 Referencia #55 Referencia #56 Referencia #57 Referencia #58 Referencia #59 Referencia #60 Referencia #61 Referencia #62 Referencia #63 Referencia #64 Referencia #65 Referencia #66 Referencia #67 Referencia #68 Referencia #69 Referencia #70

Érzelmi branding a hotelmarketingben, avagy ne szobát adj el, érzést!

Máté Balázs, hotel marketing tanácsadó

Nem úgy megy hoteled, ahogy szeretnéd, de nem tudod miért? Nem elég a hirdetésekre költött temérdek pénz, ha ez az apró lépés hiányzik... Mutatjuk, mi az!

Érzelmi branding a hotelmarketingben, avagy ne szobát adj el, érzést!

Akármilyen hihetetlenül is hangzik, az emberek nem termékeket vásárolnak meg, hanem érzelmeket. Ha utaznak és hotelt választanak, akkor sem szobát szeretnének foglalni. Ez elsőre meglepő gondolat lehet, főleg, ha fogyasztói termékekben és szolgáltatásokban utazol, az igazság azonban az, hogy a vevők olyan termékekre vagy szolgáltatásra vágynak, amik bizonyos érzelmeket váltanak ki belőlük. Így van ez a hotelmarketing esetén is. 

 

Szeretnéd, ha hoteled költséghatékony marketing stratégia alapján sokkal jobban működne? Keress meg, beszéljünk! Kattints IDE! 

 

Vannak, akik divatosak szeretnének lenni, vagy biztonságban érezni magukat, esetleg inspirációra vágynak. Ezért kell egy márka, egy hotel tulajdonosaként tisztában lenned azzal, hogy milyen érzelmeket szeretnél kiváltani célközönséged tagjaiból, valahányszor márkáddal vagy kínálatoddal találkoznak. Ha ezt megtalálod, és jól célzottan a célközönségednek dolgozod ki, drasztikusan megnő hoteledben a foglalási kedv. 

 

A legtöbb cég azt szeretné, hogy ügyfeleik jól érezzék magukat, de ugyanígy a félelmeiket is próbálják kihasználni. A vevők számára fontos, hogy egy márka hogyan elégíti ki az igényeiket, oldja meg a problémáikat, csillapítja a félelmüket, és így tovább.

 

Az emberek többsége egyetlen okból vásárol meg bármit: mert legbelül elhiszik, hogy az adott dolog megvásárlásától jobban érzik majd magukat. Nem sikerre vágynak, hanem a sikerrel járó pozitív érzésre. Nem szépségre, hanem annak, hogy szépnek érezzék magukat. Egyáltalán nem vágynak egy hotelszobára, sőt még nyaralásra, wellnessre vagy programokra sem, hanem a tökéletes feltöltődés és kikapcsolódás élményére. 

Szóval hogyan lehet érzelmeket eladni hotelszoba helyett?

 

Értsd meg vendégeid igényeit

Mindenkinek megvannak a maga problémái, amelyek negatív érzelmekhez vezetnek – ezek az érzelmek pedig megoldásra várnak. Marketingesként csak úgy oldhatod meg őket, ha előbb megérted ügyfeleid igényeit.


Ezek az igények messze túlmutatnak az alapvető emberi szükségleteken. Az ilyen igények forrása sokkal mélyebb és – legyenek kisebbek vagy nagyobbak – közvetlen hatással vannak a mindennapi életünkre.

 

Folyamatosan keressük a megoldásokat – ezeket tekinthetjük e jelenség tüneteinek is.

 

Ezzel nagyon fontos tisztában lenni, mert ez lesz minden marketingfeladatod fő mozgatóeleme. Üzeneteid megfogalmazása, a branding, illetve szolgáltatásaid mind az ilyen tünetek kezelését szolgálják, és azokra az érzelmekre kell hassanak, amelyek vásárlásra motiválják célközönségedet.

 

Jó kiindulási pont megérteni, hogy mi maga a probléma. Mi az, ami ezeket a negatív érzelmeket előidézi náluk? Mi veszi rá őket arra, hogy megvásárolják termékeidet és szolgáltatásaidat? 

 

Így igaz ez a hotelmarketing esetén is. Miért akarnának inkább a Te hoteledbe menni, mint a konkurenciához? Miben ad más érzést hoteled, mint az övék?

 

Értsd meg vendégeid vágyait

Az embereknek nem csak problémáik vannak, hanem vágyaik is, amelyek arra ösztönzik őket, hogy elérjenek egy bizonyos célt, élvezni tudjanak egy élményt vagy épp megvásároljanak egy adott terméket.
 
Valójában nem a termék az, ami motiválja a vásárlót, hanem az érzés, amit a termék okoz azzal, hogy megvalósítja az illető vágyait.
Sok ügyfél például arra vágyik, hogy egészséges és fitt legyen, a korától függetlenül. Ez a vágy veszi rá őket arra, hogy megvásároljanak egy pár futócipőt vagy más sportfelszerelést. Azonban míg az ilyen vásárlók számos márka közül választhatnak, 40% a Nike mellett dönt (az Adidas 31%-os részesedése mellett).
 
Az Adidas-szal ellentétben ugyanis a Nike reklámjai nem az innovációra és a stílusra helyezik a hangsúlyt, hanem sokkal visszafogottabbak, motiválóbbak és meghatók. Köztudottan az emberek szívét célozzák meg, és ezért szereznek olyan óriási nézettséget az olimpiai játékok alatt is.
 
Az érzelmek vágyakkal történő kiváltása marketingstratégiád egyik legalapvetőbb összetevője kell legyen. Gondolkodj el rajta, hogy mi az, amit célközönséged ténylegesen szeretne a magáénak tudni.
 
Azért vásárolnak termékeket és szolgáltatásokat, mert azt gondolják, hogy ezekkel önmaguk legjobb verziójává válhatnak.
 
Az emberek csak olyan dolgokat vesznek meg szívesen, amiktől erősebbnek, hatékonyabbnak, rendezettebbnek, szebbnek, elismertebbnek stb. érezhetik magukat. Melyiket tudja nyújtani szállásod ezek közül? Ha egy 5 csillag superior hotel tulajdonosa vagy, könnyen lehet, a vendégek egy része csak arra vágyik, hogy elmondhassa, kiposztolhassa, megmutathassa, hogy nálad lakott. Ha vannak jó kezeléseid, sport létesítményeid, a szépség, a jó közérzet is lehet cél, mindegy hány csillagos hotelt vezetsz. 
 
Ismerd meg tehát a vágyaikat és igazítsd ezekhez marketingüzeneteidet.

 

Értsd meg vendégeid hitelveit

A vásárlók és így potenciális vendégeid fogyasztói döntését nagyban befolyásolják a világról kialakult hitelveik és meggyőződéseik.

 

A hitelvek pszichológiai jellegűek – gyökereik olyan mélyen beleásták magukat az emberek elméjébe, hogy egyszerűen nem is hajlandók megfontolni az esetleges alternatívákat, és szentül kitartanak megszokott rutinjaik mellett. Erre szokták azt mondani, hogy egy buborékban élnek. Gondolj csak a politikára. Meg tudnád változtatni a véleményét egy párt választóinak ma Magyarországon? Ugye nem? Te is ismersz barátságokat, melyek az ellentétes pártpreferenciák miatt mentek tönkre, igaz? Igaz ez a vásárlói döntésekre is. A BMW-sből ritkán lesz Mercedes vásárló, és fordítva és igaz. 

 

Éppen ezért azok a cégek, amelyek úgy próbálják megváltoztatni az emberek viselkedését, hogy figyelmen kívül hagyják a véleményeiket vagy szembeszállnak azokkal, nem számíthatnak túl sok sikerre.

 

Egy új hitelv kialakításához és megerősítéséhez a csúcspillanatokra kell összpontosítani – a vásárlói utazás azon különleges pillanatira, amelyek a legnagyobb mértékben befolyásolják a vásárlókat, és amelyekre a legnagyobb eséllyel emlékeznek majd.


Ilyen csúcspillanatok például az termékekkel vagy szolgáltatásokkal szerzett első tapasztalatok, a fogyasztói utazás végén sorakozó érintkezési pontok (pl. a be és kicsekkolás a hotelben), és más pillanatok, amelyek intenzív érzelmeket váltanak ki a vevőkből. Gondolod át, hogyan teheted ezeket a lehető legkellemesebbé! 

 

Életérzést adj el, ne szobát.

Sokfél vendéged van, ezeket nevezzük guest personáknak. Vannak a romantikus párok, a pihenni vágyó nyugdíjasok, a rendezvényhelyszínként hotelt kereső üzleti ügyfelek, vagy esküvő helyszínt kereső fiatalok. Végeredményben mindegyiknek szobát adsz majd el, de ők nem szobát keresnek. A romantikus szállodát kereső és az 50 éves HR vezető, aki csapatépítőt szervez cégének teljesen más gondolkodásmóddal rendelkezik. Teljesen máshogy és máshol is keres, de az egy másik cikk témája.

 

Ha máshol keres, másképp gondolkodik, akkor hogyan tudom őket megszólítani? Hogyan tudok egy olyan életérzést nyújtani nekik, ami mindegyiket megfogja? Nos, igen, ez a közös nevező a nehéz feladat. Egyedi legyen, különböztessen meg más hotelektől, de mégis szóljon mindenkinek. Van ilyen? Van. A hotel elhelyezkedése, adottságai, a vezetés szellemisége határozza meg ezeket. De megadhatja ezt egy tulajdonság is. A 2010-es évek közepén a New York Kávéháznak dolgoztunk. Az épület mindig is gyönyörű vol (New York Palota, kívül-belül, a kávé jó volt, de igazából akkor kezdett el megindulni a hely, amikor a marketing csapat elkezdte kommunikálni, hogy a New York a világ legszebb Kávéháza. Ez egy USP, ez egy olyan különleges érték, amiért, ha Budapestre megyek, megteszek mindent, hogy elmondhassam magamról: Ittam egy kávét a világ legszebb kávéházában. Ez egy életérzés. Ez már régen volt, de a sor azóta is áll a bejutásért a New York Palota előtt. Most rajtad a sor! 

Gyakori kérdések

Mi az az érzelmi baranding?

Az érzelmi branding egy olyan marketingstratégia, amely az ügyfelek érzelmeire és érzéseire épít, hogy erősebb és tartósabb kapcsolatot alakítson ki a márkával. Ennek lényege, hogy a márka ne csupán termékei vagy szolgáltatásai minőségére építsen, hanem arra is, hogy milyen érzéseket vált ki a fogyasztókban.

Az érzelmi branding célja, hogy a vásárlók személyesen is kötődjenek a márkához, azonosuljanak annak értékeivel, és érzelmi szinten kapcsolódjanak hozzá. Ez a kötődés a lojalitás kialakulásához vezethet, hiszen az érzelmi kapcsok sokszor erősebbek, mint a racionális döntések. Példák erre a stratégiára azok a márkák, amelyek érzelmi történeteket mesélnek el reklámjaikban, közösségi médiában olyan értékekre helyezik a hangsúlyt, mint a család, az önmegvalósítás, a boldogság, vagy éppen társadalmi felelősségvállalás.

Egy jó példa erre az Apple, amely nem csak technológiai terméket értékesít, hanem egy életérzést, kreativitást és innovációt közvetít.

Online marketing tanácsadó 1998-óta

Diplomáim megszerzése után nem tudtam eldönteni, hogy a tudományos pályán maradjak, vagy helyezzem marketing iránti érdeklődésemet üzleti alapokra. Legyen hát a kettő együtt, gondoltam. Levelezőn kezdtem neki a marketing doktori elvégzésének, oktattam az egyetemen, közben megalapítottam a Marketing Professzorok online marketing ügynökséget. Az eltelt időszakban több, mint 500 KKV és több tucat nagyvállalat marketing kommunikációjában játszottam szerepet, mint online marketing tanácsadó. A kutatást sem adtam fel, csapatommal egy olyan marketing kommunikációs stratégiát építettünk fel, mely keresőoptimalizálás (SEO), Social Media Marketing és tartalommarketing (publishing) alapokon szinte minden iparágban eredményesen és költséghatékonyan bevethető. Amennyiben eljutottál már oda, hogy tudod, a Ti cégeteknél is egy ilyen hatékony marketing kommunikációs stratégiára van szükséged, kérd ajánlatunkat! Ha még nem érzed az Internet elsöprő erejét, olvasgasd cikkeinket - de tudom, egyszer így is eljön a Te időd!

Online marketing tanácsadó 1998-óta

Online marketing tanácsadás

Az online marketing nem egyezik meg az offline marketinggel. Egészen másak a reakcióidők, a reakciók, az eszközök. Legyen szó kisvállalkozásról vagy egy gyógyszergyár több brandjéről, az eddig bevált sales és marketing nem adaptálható az online világra. Nem elég egy cégbemutatkozó, sőt nem elég egy jól megírt marketing szöveg sem. Az Interneten nem csak a potenciális vevőknek írunk, a keresőmotorokat és az Internetezők szokásait is figyelembe kell vennünk. Ha viszont ezeket eltaláljuk, elkapunk egy fonalat mely akár olyan ingyenes reklámot hozhat cégünknek, amely annyi emberhez jut el, amennyit a hagyományos eszközök segítségével nem is remélhetünk. Mi kell ehhez? Keresőoptimalizálás? Közösségi média marketing? Tartalommarketing? Egy kreatív ötlet és sok-sok tapasztalat, na és mindenek előtt egy jól kidolgozott marketing stratégia! 

Online PR és Publishing

Az online marketing mellett a Publishing és az online PR is része egy komplex marketing stratégiának. Gyógyszergyáraknál dolgozva megtanultam, mi az, ha az embert nem csak a kőkemény és tőkeerős konkurencia akarja megfektetni, feljelenteni, elgáncsolni, hanem a hatóságokkal és a média ellenszelével is harcolni kell. Sok olyan projektben vettem rész, ahol még csak látszódnia sem szabadott annak, hogy mit akarunk eladni, mégis konkrét eladási számokat vártak a multinacionális vállalat központjában az online PR vagy a Publishing hatására. Hibázni nem lehet, mert a konkurencia és a hatóságok szeme ránk szegeződik, a legkisebb félrelépésre is milliós büntetéseket várhatunk. Mégis rekordokat döntöttek az eladás-növekedési számok!

Online marketing előadások, oktatás és kutatás

A Gödöllői Szent István Egyetem Marketing Intézetének oktatójaként nem csak a diákok képzésében, de az elméleti kutatásokban is részt veszek. Doktori (PHD) munkám is online marketing témában készül. Az egyetemi kutató munka és a Marketing Professzorok Kft. mindennapi éles gyakorlati munkája során olyan tapasztalatokat szerezhetek, amelyet kevesen ma Magyarországon. Az élvonalbeli, EU-s forrásokból is támogatott elméleti egyetemi kutatás és az üzleti élet könyörtelen kihívásainak kombinációja hatékony és a konkurencia előtt járó tudást ad. Ezeket nem csak diákjaimnak, hanem nemzetközi marketing konferenciákon kutató társaimnak is igyekszem átadni, de ügyfeleimnél a mindennapi gyakorlatban is sikerrel alkalmazom. Keresőoptimalizálás, Facebook marketing, AdWords kampányok, LinkedIn és sorolhatnám azokat a vállalati tanfolyamokat, amelyeket tartottam az elmúlt években, kihelyezve vállalatoknál.

SEO tanácsadás, saját kutatás alapján

A SEO a komplex online marketing leghatékonyabb eszköze. A keresőoptimalizálás megítélése egy kis időre megrendült a közösségi média marketing felületek kialakulásával, amióta azonban azokon egyre inkább csak fizetett hirdetésekkel lehet nagy eléréseket produkálni, a SEO ismét vezeti a költséghatékony online marketing eszközök listáját. A keresőoptimalizálás azonban nem egy állandó rendszer, a Google algoritmusainak folyamatos változása a korábban jól prosperáló weblapok látogatottságát dönti rommá. Ahhoz, hogy naprakészek legyünk a SEO minden kis trükkjével, folyamatosan figyelnünk kell a nemzetközi irodalmat, valamint saját kísérleteket beállítva ellenőrizzük - vagy megdöntjük az onnan származó állításokat. A megszerzett tudást keresőoptimalizálási tanácsadásunk során alkalmazzuk ügyfeleink weboldalain. 

Vedd fel velünk a kapcsolatot, kattints!