Domain Authority
A Domain Authority definíciója
A Domain Authority, („domain tekintély”, röviden DA) egy keresőmotor rangsorolási pontszám, amelyet a Moz fejlesztett ki a webhelyek keresőrangsorolásának megítélésére. A Domain Authority skála egytől százig terjed, ahol a nagyobb értékek jobb rangsorolási potenciálra utalnak.
A DA-t többféle szempont alapján számítja ki a Moz rendszere, fontos például a hivatkozó domainek és a visszahivatkozások száma (amit a keresőmotorok is köztudottan figyelembe vesznek). A pont segítségével könnyedén össze lehet hasonlítani két webhelyet, ami hasznos lehet például azoknak, akik linképítési célokra keresnek jól rangsoroló, nagy tekintélyű domaineket.
Fontos megjegyezni, hogy a Domain Authority a Moz saját fejlesztésű mutatója, és semmi köze a Google-hoz, vagy más keresőmotorokhoz. Minden keresőmotor egy sajátos algoritmus alapján rangsorolja a webhelyeket, ami teljesen eltérhet a Moz pontozásától. Attól tehát, hogy egy webhely Domain Authority értéke magas, még nem biztos, hogy jobban is rangsorol majd, mint más, alacsonyabb értékű webhelyek.
A Domain Authority nem lineáris, hanem logaritmikus skála. Ez azt jelenti, hogy sokkal egyszerűbb 10-ről 20-ra feljutni, mint 80-ról 90-re.
Hogyan számítja ki a Moz a Domain Authority pontszámot?
A DA pontszámért felelős rendszer a Moz Link Explorer indexéből dolgozik, és számos szempontot vesz figyelembe számítás közben. A rendszer gépi tanulást használ, ami azt jelenti, hogy dinamikusan módosítja az algoritmust, hogy az a lehető legprecízebben össze tudja hasonlítani az adott domaint az adatbázisban szereplő többi adattal.
Mivel nem egy fix algoritmusról van szó, egy webhely DA pontszáma gyakran változhat pozitív vagy negatív irányba, mert meglehet, hogy a rendszer más szempontokat vesz figyelembe.
A DA pontszám tehát nem szentírás – szó szerint „nincs kőbe vésve”, és nem azt mutatja meg, hogy mennyire jó webhelyed keresőoptimalizálása, hanem hogy milyen esélyekkel indul a rangsorolásban más webhelyekkel szemben.
Mi számít jó Domain Authority értéknek?
Azok a webhelyek kaphatnak magas pontszámokat, amelyekre sok jó minőségű külső hivatkozás mutat (például a Wikipédiáról vagy a Google-ról). A kisebb webhelyek, amelyek kevésbé „népszerűek” az interneten, és ezért kevesebb visszahivatkozásuk van alacsonyabb pontszámot kapnak a DA rendszerben. A teljesen új domainek és webhelyek mindig 1-es pontszámmal kezdenek.
Mivel a Domain Authority csupán megbecsülni segít egy webhely rangsorolását, így webmesterként, vagy SEO szakemberként első sorban nem egy nagyon magas DA pontszámot kell megcéloznod – de érdemes arra törekedni, hogy közvetlen versenytársaidnál magasabb értéket érj el. A DA első sorban egy összehasonlító mutató, nem pedig konkrét, abszolút érték, ami – ahogy arról már szó esett – főleg azoknak hasznos, akik linképítéshez keresnek jó minőségű domaineket.
Ebből következik, hogy valójában nincs olyan, hogy „jó” vagy „rossz” Domain Authority pontszám – vagy jobb a webhelyed egy versenytársénál, vagy nem.
Hol ellenőrizhető a Domain Authority?
Ha szeretnéd megtudni webhelyed DA pontszámát, akkor a Moz Link Explorer eszközét, vagy az ingyenes MozBar eszköztárat kell használnod – mindkettőhöz egy ingyenes Moz fiókra lesz szükséged.
Hogyan befolyásolható a Domain Authority?
A Domain Authority pontszámra nehezen lehet közvetlenül hatni, hiszen számos titkos tényező, és temérdek webhelyadat figyelembevételével számolja ki a Moz rendszere. A Moz szerint ez szándékos, hogy minél pontosabban meg tudják becsülni, mennyi esélye lehet egy webhelynek a helyezésre a Google találatai között, elvégre a Google is rengeteg szempontot vesz figyelembe a rangsoroláskor.
Minél jobb tehát egy webhely keresőoptimalizálása, annál jobb esélye van rangsorolni a Google-ban, tehát annál magasabb is lesz a DA pontszám.
Gyakori kérdések
Mi az a Domain Authority?
A Domain Authority (DA), azaz a domain „tekintélye” egy olyan összesített pontszám, amelyet a Moz használ a domainek linkértékének megállapítására. A pontszám 0-100 között mozog, és egyenesen arányos egy domain rangsorolási erejével.
Mitől függ a Domain Authority?
Több szempont is közrejátszik, úgymint a domainre mutató linkek és a linkelő domainek száma. A pontos képlet természetesen titkos, akárcsak a Google PageRank algoritmusa.
Mi a különbség a Domain Authority és a PageRank között?
A Domain Authority a Moz saját mutatója, és nem egyenlő a PageRank pontszámmal, amit a Google használ. Azonban mivel a PageRank már évek óta nem nyilvános, sok SEO szakember a DA-t használja a domainek linkértékének megállapítására.