Baidu
Mi az a Baidu?
A Baidu a legnépszerűbb keresőmotor Kínában, és egyben a világ egyik legnagyobb vállalata is. A Baidut gyakran emlegetik a kínai Google-ként, mégpedig jó okokból: a két keresőmotor mind felépítésében, mind funkcióiban nagyon hasonlít egymáshoz. Mindkettő különféle keresési lehetőségeket (webhelyek, képek, stb.) kínál, továbbá van saját email szolgáltatójuk, fordítójuk, és online térképük is. A Baidu 2000 óta működik, és megalapítása óta egyre csak növekedett.
A Baidu története
A pekingi székhelyű céget 2000 január 1-én alapította Robin Li és Eric Xu. A keresőmotor hamar nagyon híressé vált Kínában, és rövid időn belül sok követőt szerzett. A szolgáltatás csak 2005-ben vált publikussá, és már a nyitás napján 354%-os megtérülést hozott a vállalatnak.
Megalapítása óta a Baidu vált Kína meghatározó keresőmotorjává. Eleinte komoly versengésben állt a Google-al, azonban Kína szigorú digitális törvényeinek és rendeleteinek köszönhetően a Google és szolgáltatásait (Kereső, Gmail, Fordító, Drive, stb.) 2010-től tiltani kezdték az egész országban, így a Baidu kényelmes „győzelmet” arathatott. 2013 novemberére a Google keresőpiaci részesedése 1,7%-ra esett a 2009 augusztusi 36,2%-ról. A Google minden oldala a mai napig is tiltva vannak Kínában, így a Baidunak nincs igazi versenytársa a kínai keresőpiacon.
Érdekességek a Baiduról
- A Baidu név szó szerint azt jelenti, hogy „számtalanszor”, vagy „százszor”.
- A Baidu jelenleg a világ hatodik legnagyobb internetes vállalata, Kínában pedig a harmadik Tencent és az Alibaba mögött.
- A Baidu 2017-ben Kína keresőpiacának 80%-ával rendelkezett.
- 2016 szeptemberében a havi aktív felhasználók száma elérte a 660 milliót.
- Mivel számos márka fontos marketingplatformként tekint rá, a Baidu hirdetési hálózata több mint 650 ezer ügyfelet szolgál ki.
- Amellett, hogy Kína legnépszerűbb keresőszolgáltatása, a Baidu számos egyéb szolgáltatást is kínál, úgymint a Baidu Music zenei platformot, egy Wikipédiához hasonló online enciklopédiát (Baidu Baike), egy térképszolgáltatást (Baidu Map), és még sok mást is.
- A kínai online cenzúrának köszönhetően számos kulcsszót kitiltottak a Baiduról, hogy a felhasználók ne férhessenek hozzá a kéretlennek ítélt tartalmakhoz.
- A Baidu analitikai platformja, a Tongji csak kínai nyelven érhető el, és általánosságban nem tartják kifejezetten biztonságosnak.
- Habár egy egész világon elérhető webhely, a Baidu felhasználóbázisának 93,4%-a Kínából származik.
- A Baidu jelenleg az online keresőpiac 10,47%-ával rendelkezik.
Gyakori kérdések
Mi az a Baidu?
A Baidu a legnépszerűbb keresőmotor Kínában, és az egyik legnagyobb kínai technológiai vállalat is egyben.