Hogy részletesebben megvizsgálhassa a koronavírus márkák és felhasználók viselkedésére gyakorolt hatását, a Socialbakers nemrégiben egy részletes elemzést készített a közösségi média marketing platformja által begyűjtött adatok alapján. Az elemzés célja az volt, hogy megmutassa a marketingeseknek, hogyan is változik a közösségi média helyzete és hogy hogyan alkalmazkodhatnak ehhez marketingstratégiájukban. Az adatokból egyértelműen kimutatták, hogy Kelet-Ázsiában már gyarapodni kezdtek a hirdetési kiadások, ami egy fontos reménysugár lehet Észak-Amerika és Európa számára, ahol a járványnak köszönhetően szintén összehúzódtak a költségvetések.
A Socialbakers elemzése 2 376 721 Facebook bejegyzést vizsgált meg 40 563 márkaprofiltól, a világ több területén is, 2020. január 1. és március 15. között. Az eredmények szerint csökkent a fizetett Facebook hirdetések iránti kereslet, csökkentek a CPC-k, és megnőtt az organikus tartalmak teljesítménye.
Az elemzés továbbá rávilágított, hogy mivel a közösségi távolságtartás miatt az emberek több időt töltenek otthon, több felhasználó is volt online ebben az időszakban. A több internetező pedig több olyan embert jelent, akiknek hirdetni lehet. A hirdetések alacsonyabb árai és a temérdek online felhasználó kiváló lehetőséget kínál az olyan éles eszű marketingesek számára, akik ezekben a nehéz időkben szeretnék megerősíteni a kapcsolatukat közönségükkel.
Habár a gazdasági bizonytalanság miatt számos hirdetési költségkeretet befagyasztottak vagy csökkentettek, a márkák minden régióban több organikus tartalmat kezdtek el posztolni. Ez okos taktika, hiszen az emberek otthon vannak, és többet interneteznek, mint korábban. Nem kérdés tehát, hogy a márkáknak érdemes kihasználniuk ezt a lehetőséget, hogy több organikus tartalmat kínáljanak közönségeiknek.
Azonban azok a márkák, amelyek most elfordulnak a hirdetésektől, azok kedvezményes árairól is lemaradnak. Például Észak-Amerikában 2019 decemberében a CPC (a kattintások ára) valahol 0,64 dollár körül mozgott, míg 2020 márciusának közepére ennek felére, 0,32 dollárra eset vissza. Nyugat-Európa is hasonló tendenciát mutat: 2019 decemberében 0,43 dolláros CPC-ket láthattunk, amik március közepére mindössze 0,20 dollárra zuhantak. Ezt a lehetőséget meglepően kevés marketinges használja most ki.
Senkit sem szabadna meglepetésként érjen, hogy a hirdetési kiadások jól tükrözik a koronavírus hatását a különböző régiókban. Nyugat-Európában, Dél-Európában és Délkelet-Ázsiában a Facebook hirdetési kiadások március elején kezdtek el visszaesni, és a járvány szemmel láthatóan Észak-Amerikát viselte meg a legjobban (ahol a legmeredekebb, közel 50%-is visszaesést tapasztaltak 2019 decembere és 2020 márciusa között). Ekkor kezdett el rohamosan nőni az új megbetegedések, a kórházba kerülők és sajnos a halálesetek száma is ezeket a területeken. Kelet-Ázsiában azonban pont ekkor lendültek fel újra a hirdetési kiadások, ugyanis ott ekkorra már lezajlott a járvány legrosszabb időszaka, és az ipar is elkezdett helyreállni.
Az emberek világszerte arra kényszerülnek, hogy több időt töltsenek otthon, és így sokan a közösségi médiához fordulnak, hogy szórakoztassák magukat és kapcsolatban maradhassanak másokkal. A marketingeseknek mindent meg kellene tenniük annak érdekében, hogy kihasználják ezt a lehetőséget. Most van itt az ideje minél jobb minőségű tartalmakat készíteni és fokozni a közösségi hirdetésekre fordított összegeket, amíg az alacsony CPC-k tartanak. Sok marketinges ebből csak a tartalmi részt ragadja meg, és nem hajlandó többet költeni a közösségi médiás hirdetésekre. Ezek a márkák komoly hátránnyal zárják majd a járványidőszakot azokhoz képest, amelyek kihasználták a lehetőségeiket.
A legügyesebb marketingesek nem csak arra használják ezt az időszakot, hogy közelebb kerüljenek az ügyfeleikhez, hanem arra is, hogy minél gyakrabban érjék el őket. Igyekeznek minél többet megtudni arról, hogy célközönségeik mit találnak értékesnek a vásárlói utazás különböző szakaszaiban, és az alacsony CPC-ket megragadva minél több lehetséges ügyfelet elérni. Néhány hónappal ez után, amikor a járvány remélhetőleg már csak egy rossz emlék lesz, a hirdetéseiket csökkentő márkák belátják majd, hogy mekkorát hibáztak.
A márkák jobban teszik, ha bebiztosítják magukat a jövőre azzal, hogy átadják magukat a digitális világnak. Ha ez az időszak egy dolgot bizonyított be, akkor az az volt, hogy az ügyfélaktivitás a digitális csatornákon zajlik, és azok a márkák, amelyek nem törődnek ezekkel, garantáltan ráfáznak majd!
Írta: Mocsonoky Csaba | A cikk forrása eredetileg angol nyelven jelent meg a MarTech Advisoron: https://www.martechadvisor.com/articles/ads/social-distancing-and-why-it-presents-an-opportunity-for-marketers/