Mi az a szemantikus keresés?
Röviden: a szemantikus keresési algoritmusok a felhasználó által indított keresések jelentésére és szándékára összpontosítanak. Nyelvi alapon vizsgálják a lekérdezéseket, és más algoritmusokkal ellentétben a lekérdezések szándékát, kontextusát, és fogalmait is figyelembe veszik.
A Google Ads rendszerében az általános egyezésű kulcsszavak célozzák meg a szemantikus kereséseket, és figyelembe veszik a szinonimákat, az elgépeléseket, a szótöveket, a szavak egyes- és többes számú alakjait, illetve a közeli változatokat is. Ezek közül a szinonimák a legfontosabbak, amelyeket csak az általános egyezésű célzás használ. Az általános egyezési beállítás minél több keresést igyekszik megcélozni, és akkor jeleníti meg a hirdetéseket, ha azok passzolnak a felhasználó szándékához.
A pontos egyezés szintén használ szemantikus elemzést, de csak olyan lekérdezéseket céloz meg, amelyek szándéka pontosan egyezik az általad (vagyis a hirdető által) megadott kulcsszavakkal. Tehát – az általánossal ellentétben – pontos egyezésű célzás esetén a hirdetés nem jelenik majd meg, ha a felhasználó szinonimákra keres rá, de megjelenik, ha elgépeli a lekérdezését, közeli változatokat használ, egyes- vagy többes számot, és így tovább.
Általános és pontos egyezés: kéz a kézben
A „kerékpár javítás” kulcsszóval célzott hirdetése a következő keresésekre jelenik majd meg:
Általános egyezés: kerékpár javítás
- kerékpár javítás
- bicikli javítás
- kerékpár szaküzlet
- …
Pontos egyezés: kerékpár javítás
- kerékpár javítás
- kerékpárok javítása
- kerékpárjavítás
- …
Egy kampány akkor lesz a leghatékonyabb, ha mind általános, mind pedig pontos egyezést is használ a célzásban, lehetőleg különálló hirdetéscsoportokban. Az általános egyezés lefedi majd a long tail lekérdezéseket, a pontos egyezés pedig a célzottabb, népszerűbb, rövidebb kulcsszavakra összpontosít majd, amelyekre nagyobb verseny is jellemző.
Miért olyan fontos tudnia mindezt egy Google Ads hirdetőnek?
A szemantikus keresés haszna talán még mindig nem tiszta, de íme egy fontos szempont. A Google állítása szerint a napi keresések 15%-ával soha nem „találkozott” még. Ez minden nap több millió olyan lekérdezést (általában long tail keresések 3-4 vagy több szóval) jelent, amire soha senki nem keresett még rá a Google-ban.
A keresőmarketingben a long tail kulcsszavak még az átlagnál is hosszabbak lehetnek. Egyetlen kulcszó több ezer keresés alapja lehet, amelyekre képtelenség mind rátalálni a kulcsszókutatás során. Ezt a keresőjelentésedben is megnézheted, különösen ha úgy állítod be az oszlopokat, hogy a kereséshez használt kifejezések azon kulcsszavak mellé kerüljenek, amelyek miatt a hirdetés megjelent. Ha nem célzod meg ezeket a nagyon specifikus kereséseket (amelyek általában vásárlási szándékúak), akkor rengeteg lehetőségről maradsz majd le.
A különbség a short tail és a long tail lekérdezések között
- női cipők: ez egy általános, rövid (short tail) keresőkifejezés, amire általában rengeteg találat jelenik meg, és nehéz rangsorolni rá.
- női cipők ingyenes házhozszállítással: ez egy sokkal konkrétabb kifejezés, ami egyértelműen arra utal, hogy a felhasználó vásárlási szándékkal keres.
Hogyan alkalmazható a szemantikai keresés a Google Adsben?
A Google Ads rendszerében általános, és némi pontos egyezéssel lehet szemantikus célzást végezni. A legtöbb PPC specialista általában más egyezésű típusokat alkalmaz majd (például kifejezésegyezést vagy módosított célzá), amit azzal indokolnak, hogy az általános egyezésű kulcsszavak miatt túl sok irreleváns keresésre jelenhetnek meg a hirdetések, ami gyorsan felemészti majd a költségvetést.
Nos, ez valóban így van, de csak akkor, ha az ember nem állít be megfelelő kizáró kulcsszavakat célzáskor, amelyek megakadályozzák, hogy a hirdetés olyan keresésekre is megjelenjen, amelyek mögött egyáltalán nem áll vásárlási szándék.
Szemantikus és szintaktikus keresés
A szintaktikus keresés nem a szavak jelentésére és kontextusára összpontosít, hanem a kereséskor használt sorrendjükre. Például a „hajópadló csere” szavakra csak akkor jelenik meg a hirdetés, ha mindkét szó így szerepel abban a kifejezésben, amire ajánlatot tettél.
Két egyezési típus céloz meg szintaktikai kereséseket: a kifejezésegyezés és az általánosegyezés-módosító.
Összefoglalva
Bár a Google Ads nagyon hatékony eszköze az online marketingben, azért emellett sokkal költséghatékonyabb megoldások is léteznek, ráadásul nem is érdemes azt önmagában kezelni. A hirdetési felület Minőségi mutatója például azt mutatja meg, hogy a céloldal, amelyre a hirdetést irányítottad, milyen mértékben felel meg a hirdetésekben szereplő kulcsszavaknak. Google Ads tehát nincs SEO nélkül, minden mindennel összrfügg. Egy komplex, az összefüggéseket megfelelően kezelő online marketing stratégia nélkül az egész mit sem ér.
Úgy érzed, vaktában lövöldözöl, és csak egyhelyben toporogsz? Segítünk! Megvizsgáljuk az alkalmazott eszközeid eredményességét, és kialakítjuk cégre szabott online marketing stratégiádat, amit igény esetén veled együtt valósítunk meg. Részletekért és kapcsolatfelvételért kattints IDE!
Fontos továbbá észben tartani, hogy a kifejezésegyezés, a pontos egyezés, és az általánosegyezés-módosító típusok szinte minden kulcsszó-változatot megcéloznak, beleértve az egyes- és többes számú változatokat, a közeli változatokat, a szótöveket, és az elgépeléseket is – az egyedüli kivétel a szinonimák. A szinonimákat csak általános egyezéssel lehet megcélozni, amelyek a long tail keresésekre is fókuszálnak, illetve a keresések jelentését is megpróbálják megfejteni.
Nem szabad tehát túlbonyolítani a célzásokat különféle kifejezésegyezések, pontos egyezések, vagy általánosegyezés-módosítók felhalmozásával. Ezek az egyezési típusok automatikusan megcéloznak többféle variációt is, leszámítva a szinonimákat.