Hol találod a minőségi mutatót?
A Google Ads egy rendkívül gazdag, de ugyanakkor összetett kezelőfelületet kínál, és nem mindig egyértelmű, hogy mit hol találsz rajta. Először is válaszd ki azt a fiókot, amit szeretnél megvizsgálni, majd a megjelenő felületen kattints a bal oldalon a Kulcsszavak fülre. A megjelenő kulcsszótáblázatban kell, hogy elhelyezd a Minőségi mutató oszlopot, ha még nincs ott. Ehhez a táblázat felett válaszd az Oszlopok opciót, majd a megjelenő listában keresd meg a Minőségi mutató lenyíló fület – ezen belül kell bekapcsolnod egy pipával a Minőségi mutató opciót, majd a képernyő alján Alkalmazni a változtatásokat.
Előfordulhat, hogy ha túl sok oszlop aktív a táblázatban, vagy nincs elég nagy képernyőd, akkor a minőségi mutatóhoz jobbra kell húzni a csúszkát, hogy láthatóvá váljon. Ezt a problémát azelőtt orvosolhatod, hogy alkalmaznád a változtatásokat – miután bepipáltad a Minőségi mutatót, a jobb oldalon húzd feljebb a listában, és úgy kattints az Alkalmaz gombra.
A minőségi mutató jellemzői
Mint említettük, a minőségi mutató egy 1-10 közötti érték, ami minél több, annál jobb. Láthatod azt is, hogy minden kulcsszónak saját minőségi értéke van, tehát a minőségi mutató – a közhiedelemmel ellentétben – nem egy fiókszintű érték. Két kulcsszó minőségi mutatójának nincs köze egymáshoz.
A minőségi mutatót három fő szempont befolyásolja: az adott kulcsszóhoz tartozó hirdetések átkattintási aránya, a hirdetések relevanciája, illetve a landing (vagyis cél-) oldalon kínált élmények.
Az átkattintási arány
Az átkattintási arány (röviden CTR) fogalma nem kell, hogy újdonság legyen számodra – lényegében azon felhasználók százalékban kifejezett aránya, akik rákattintanak hirdetésedre, miután az megjelenik nekik. Tehát ha például hirdetésed 100 alkalommal jelenik meg, és 4-en kattintanak rá, akkor az 4%-os CTR-t jelent.
Minél magasabb az átkattintási arány, annál jobb lesz a minőségi mutató is, és valójában ez a legfontosabb érték, ami közrejátszik a minőségi mutató kiszámításában. Értelemszerűen tehát olyan hirdetéseket kell készítened, amelyek átkattintásra ösztönzik a felhasználókat.
A hirdetések relevanciája
A következő szempont a hirdetés relevanciája, amely lehet átlagos, átlag feletti, vagy átlag alatti. Ez egy nem túl konkrét érték, de lényegében annyit megtudhatsz belőle, hogy a Google mennyire tartja relevánsnak a hirdetésedet az adott kulcsszóra. Vess egy pillantást a Hirdetések és bővítmények fülre, és gondolkodj el rajta, hogy hogyan kapcsolódnak azok a hirdetések a kulcssavadhoz. Te rákattintanál valamelyikre ezek közül? Ha nem, akkor valószínűleg érdemes változtatni rajta a jobb relevancia érdekében.
A landing oldalon kínált élmények
A landing oldalon kínált felhasználói élményeket nem igazán kell túlmagyarázni – lényegében arról van szó, hogy általánosságban milyen élményekre számíthat egy felhasználó landing oldaladon, miután rákattintott a hirdetésre. Minél inkább az adott kulcsszóra fókuszál a landing oldal témája, annál jobbnak számít ez az élmény.
Az elemek optimalizálása
Megvannak tehát a minőségi mutatót befolyásoló elemek, ideje elkezdeni befolyásolni velük a hirdetések pontszámát!
Átkattintási arány
Az átkattintási arány és a hirdetési relevanciához először is nézd meg, hogy hogyan mutatnak hirdetéseid a Google-ben, hogy megállapíthasd, miért nem teljesítenek olyan jól hirdetéseid e két szempontból. Persze csak ezért nem szabad rákeresni a hirdetéseidre a Google-ban, hiszen azzal csak elferdítenéd a statisztikáidat – ezért jött létre a Hirdetés-előnézeti és -diagnosztikai eszköz. Kattints a jobb felső sarokban az Eszközök gombra, majd válaszd a Tervezés oszlopban az előbb említett előnézeti/diagnosztikai eszközt.
Az eszköz megnyitása után írj be egy kulcsszót, és a hirdetés előnézete máris megjelenik (kiválaszthatod azt is, hogy táblagépes, mobilos, vagy asztali számítógépes előnézetet szeretnél).
Szóval mi a helyzet? Ha alacsony átkattintási aránya van hirdetésednek, akkor elképzelhető, hogy a címe vagy éppen a szövege nem túl meggyőző. Valószínűleg hatásosabb fogalmazásra lesz szükséged, amihez mások hasonló célzású hirdetéseiből meríthetsz ötletet. Persze mások hirdetéseinek statisztikáit nem láthatod, de abban biztos lehetsz, hogy ha valami megjelenik a hirdetések között az adott kifejezésre, az jól teljesít (különösen ha népszerű kulcsszavakról van szó).
Relevancia
Hasonló a helyzet a hirdetések relevanciájával. Elképzelhető, hogy más hirdetések sokkal konkrétabban megcélozzák azt a kulcsszót, amit te is szeretnél, vagy az organikus találatok között is jó a relevanciájuk. Ha a relevanciával van gond, akkor nézd meg, hogy milyen organikus (és persze hirdetett) találatok jelennek meg egy keresésre, és nézd meg, hogy vajon ezek tartalmai miért hatásosabbak a tieidnél.
Ha végeztél ezzel a versenyelemzéssel, és az előnézetnek köszönhetően tudod, hogy hogyan jelenik meg hirdetésed, akkor ideje felhasználnod ezt a tudást kampányaidban is. Térj vissza a kampánykezelőbe, kattints a Hirdetések és bővítmények fülre, és fogalmazd át hirdetéseid szövegét, hogy jobban passzoljanak a jól teljesítő hirdetésekéhez (persze ne másolj konkrétan). Ha ez megvan, akkor várj, hogy jönnek-e az eredmények.
Ha egy hirdetéscsoportban több mint egy hirdetésed van, akkor az Ads automatikusan véletlenszerűen jeleníti meg őket – készíts 2-3 hasonló hirdetést, és futtasd őket egymás mellett, hogy lásd, melyikük termeli a legtöbb átkattintást és konverziót. Ha megvan a „nyertes”, akkor készíts abból is 1-2 másik verziót, és így tovább, amíg meg nem leszel elégedve az egyik átkattintási arányával.
Ha mindez megvan, akkor jöhet a relevancia javítása. Ezt gyakran keresett kulcsszavak köré felépített, szűken célzott hirdetéscsoportokkal teheted meg. Keresd ki tehát az alacsony relevanciájú kulcsszavakat, és kattints mellettük a zöld pöttyre, hogy szüneteltethesd őket. Fogj egy ilyen szüneteltetett, alacsony relevanciájú kulcsszót, és másold át egy újonnan létrehozott hirdetéscsoportba, ami csak erről a kulcsszóról szól.
Ezt a hirdetéscsoportot optimalizálhatod is erre a bizonyos kulcsszóra – elhelyezheted például a kulcsszót a hirdetés címében, hogy relevánsabbá tedd azt a Google szemében, illetve hozzáadhatsz a csoporthoz néhány nagyon szorosan kapcsolódó kulcsszót is. Add meg alapértelmezett licitértékedet, majd mentsd el a csoportot.
Rövid időn belül a Google frissíti majd a kulcsszó minőségi mutatóját, és ha mindent jól csináltál, akkor a minőségi mutató is feljebb ugrik majd, köszönhetően annak, hogy relevánsabbá tetted az új hirdetést.
Felhasználói élmény a landing oldalon
Az első lépés megnézni, hogy milyen landing oldalakra érkezik a hirdetések által bevonzott forgalom. Ehhez ismét kattints a Hirdetések és bővítmények fülre, és kattints rá valamelyik hirdetésed kék hivatkozására (ahogyan Google-ben is tennéd). Ekkor egy új lapon megnyílik az a landing oldal, amire a felhasználók is átkerülnek, mikor a hirdetésedre kattintanak.
Ezután ellenőrizheted, hogy az oldal tartalmának mennyire van köze ahhoz a kulcsszóhoz, amire a felhasználó rákeresett. Fontos, hogy a kulcsszó megjelenjen az oldal címében, és a szövegben is, persze természetes szövegkörnyezetben. Minél konkrétabban célzottak ilyen értelemben landing oldalaid, annál jobb felhasználói élményt kínálnak majd egy kereső szemszögéből.