Ahogy webhelyed egyre nő és egyre több tartalom kerül fel rá, jó eséllyel egyre több visszahivatkozást is szerez majd, amiket időnként mindenképpen érdemes ellenőrizni. Erre számos korszerű, funkciókkal teleaggatott online eszközt használhatsz, azonban ezek nagy részének meglehetősen borsos ára van, amit nem sokan engedhetnek meg maguknak (főleg a kisebb vállalkozásokban). Persze ezek az eszközök ötletszerzésnek is kiválóak: vajon a konkurenciád honnan szerezte linkjeit? Érdemes figyelni, hiszen akár Te is szerezhetsz ezekből a forrásokból!
Nincs rá időd, energiád – vagy csak nem tudod hogyan? Vedd fel velünk a kapcsolatot IDE kattintva, és segítünk rendbe tenni céged online marketingjét!
Szerencsére nem egy remek ingyenes visszahivatkozás-ellenőrző eszközre is bukkanhatsz, de hogy megkönnyítsük a dolgodat, össze is gyűjtöttünk ezek közül néhányat!
1. SEO SpyGlass - https://www.link-assistant.com/seo-spyglass
A SEO SpyGlass egy jól felszerelt vezérlőpultot kínál a visszahivatkozások elemzéséhez és kezeléséhez. Más ingyenes eszközökkel ellentétben a SpyGlass lehetővé teszi a visszahivatkozási adatok szűrését és sorba rendezését is, méghozzá többféle szempont alapján (hivatkozó és hivatkozott oldalak, horgonyszöveg, dofollow/nofollow, a hivatkozó domain és oldal tekintélye, stb.)
Az ingyenes csomagban 1100 visszahivatkozást jeleníthetsz meg domainenként, azonban korlátlan mennyiségű domainnel dolgozthatsz, tehát nem csak saját webhelyedet, hanem versenytársaidét is elemezheted.
Ha további adatokat szeretnél megjeleníteni a SpyGlass felületén, akkor hozzákapcsolhatod webhelyed Google Analytics és Google Search Console fiókját is. Ezeket az adatokat szintén ingyenesen kezelheted a SpyGlass vezérlőpultján.
A SEO SpyGlass még egy igazán hasznos „Domain Comparison” eszközt is kínál, amivel különböző domaineket hasonlíthatsz össze egymással. Megnézheted például, hogy milyen domainek hivatkoznak egy versenytársad webhelyére, amelyektől te még nem kaptál linkeket. Ezek a domainek mind lehetséges visszahivatkozás-források, amiket érdemes felkeresni ez ügyben.
A SEO SpyGlass bőkezű ingyenes csomagot kínál, amihez foghatót nem igazán találni máshol.
2. Google Search Console – https://search.google.com/search-console/welcome
A Google Search Console a Google teljesen ingyenes eszköze, amelyekkel a webmesterek saját webhelyeik állapotát ellenőrizhetik. Miután igazolod, hogy valóban tiéd a webhely, hozzáférést kapsz a Google Search Console különféle jelentéseihez, amelyek természetesen közvetlenül a Google saját indexéből merítik az adatokat.
A Google Search Console egyik korlátja, hogy egyszerre csak 1000 hivatkozást tudsz ellenőrizni benne, és semmilyen eszközt nem kínál ezek rendezésére vagy elemzésére. Ettől függetlenül az eredményeket letöltheted egy táblázat fájlban, hogy aztán egy másik szoftverrel elemezhesd azokat.
A Search Console másik hátrányos jellemzője, hogy a gyengébb minőségű visszahivatkozások nem jelennek meg a jelentésekben – a Google csak azokat mutatja meg, amik tényleg számítanak is valamit. Ennek köszönhetően a Search Console kevesebb hivatkozást vesz bele a jelentéseibe, mint más ellenőrző eszközök. Ez egyeseknek előny, míg másoknak hátrány lesz, de rajtad áll, hogy mire szeretnéd használni.
3. Seobility - https://www.seobility.net/en/backlinkchecker/
A Seobility ingyenes verziója naponta három visszahivatkozás-elemzést kínál, és egyszerre csak 400 linket enged megtekinteni ezekben. A hivatkozások a legjobb linkértékeléstől a leggyengébbig kerülnek sorrendezésre, így legalább biztos, hogy a legjobbakat látod majd, ha nem is láthatod az összeset.
A hivatkozásokhoz további jellemzők is tartoznak, úgymint a horgonyszöveg, a dofollow/nofollow attribútum, a link típusa, illetve a hivatkozott oldalak. Az oldal tetején egy gyors összesítést láthatsz az a visszahivatkozási profilodról – megjelenik az összes visszahivatkozás száma, a domained értékelése, illetve a hivatkozó domainek száma is.
4. Ahrefs
Az Ahrefs az egyik legnépszerűbb visszahivatkozás-ellenőrző eszköz, amely ugyan korlátlan mennyiségű ellenőrzést kínál, de csupán a legjobb 100 visszahivatkozást jeleníti meg (az ingyenes csomagban). A visszahivatkozásokhoz olyan hasznos paramétereket is felsorol, mint a horgonyszöveg, a forgalom, a Page Authority, és így tovább.
Az eszköz továbbá egy rövid összesítést is kínál a domain visszahivatkozási profiljáról, tehát megmutatja a domain értékelését, a visszahivatkozások számát és a hivatkozó domainek számát is.
5. SEMrush
Az eddig emlegetett eszközök ingyenes verziói azzal adnak ízelítőt a szolgáltatásaikból, hogy csupán párszáz hivatkozást, és a hozzájuk tartozó adatokat jelenítenek meg. A SEMrush ezzel szemben temérdek hasznos adatot felsorol, azonban ingyenes verziójában nem kínálja fel az elemzett domain konkrét visszahivatkozási listáját.
Ez még így is rendkívül hasznos, mert a SEMrush ingyenes verziója pont azokat az adatokat mutatja meg, amiket más ingyenes eszközök nem. A SEMrush többféle táblázatot, jelentést is készít az elemzett visszahivatkozási adatokból, így ezeket több szempont alapján elemezheted ki.