1. Beszélgess nyíltan gyermekeddel az internetes tevékenységeiről
Amint gyermeked elkezdi használni az internetet, kezdj el te is rendszeresen beszélgetni vele arról, hogy kikkel kommunikál, milyen videókat néz, miket olvas és így tovább, és folytasd is ezt a beszélgetést, ahogy egyre idősebbé válik. Kérdezd meg, hogy milyen webhelyeket jár, milyen alkalmazásokat használ a telefonján, és nézegessétek őket egyedül is. Beszélj vele arról, hogy szerinted mi helyes, és emlékeztesd, hogy más szülők és gyermekek máshogy vélekedhetnek erről.
Beszélj meg mindent gyermekeddel, és találj egy olyan megoldást, ami az egész család számára megfelelő. Előbb vagy utóbb az otthon biztonságán kívül is hozzáfér majd az internethez, szóval jó, ha időben felkészíted rá.
Fontos, hogy beszélj vele saját online viselkedéséről is, és hogy hogyan befolyásolja ez mások róla kialakult képét. Az, hogy hogyan beszélnek másokkal, hogyan reagálnak dolgokra és milyen megnyilvánulásaik vannak nagyon is visszakövethető lehet – az internet korántsem olyan privát dolog, mint sokan gondolnák.
2. Mindig tartsd szemmel a képernyőket
Mindig figyelj oda rá, hogy mit csinál gyermeked az interneten, főleg a fiatalabb években. Legyen a számítógép egy olyan helyen, ahonnan könnyedén rálátsz otthonodban, hogy mindig láthasd, mi zajlik a képernyőn. Az okostelefonokon be lehet állítani, hogy a készülék ne jegyezze meg a Wi-Fi jelszót, és mindig újra meg kelljen adni, ha az eszköz csatlakozni szeretne az internethez. Mindemellett azt is megbeszélheted gyermekeddel, hogy ne használja ezeket a készülékeket hálószobájában.
Érdemes továbbá időnként ellenőrizni a böngészőprogram előzményeit is, hogy láthasd, milyen webhelyeken járt gyermeked. Persze ez a módszer csak addig működik, amíg meg nem tanulja törölni az előzményeket, ezért is olyan fontos már fiatal kortól hozzászoktatni, hogy nyíltan beszéljen veled online tevékenységeiről.
3. Ismerkedj meg a szülői felügyeleti funkciókkal
Még az ártalmatlan keresések is feldobhatnak káros, veszélyes találatokat, ezért jó, ha ismered a keresőmotorok (pl. a Google), a webböngészők, illetve az eszközök szülői felügyeleti funkcióit. A Google Biztonságos keresés funkciója például elrejti a találatok közül a felnőtt tartalmakat. Persze még így is előfordulhat, hogy egy-egy webhelyen nem nekik való tartalommal találkozhatnak a gyerekek, de az efféle felügyeleti funkciók sokkal biztonságosabbá és békésebbé tehetik a böngészést számukra.
Nézz utána, hogy a gyermeked által használt okostelefon, böngészők és online keresőmotorok milyen felügyeleti eszközöket nyújtanak a szülők számára, és használd őket.
4. Tudd, hogy kikkel barátkozik gyermeked az interneten
Felnőttként természetes dolog számodra, hogy az interneten nem mindig tudhatjuk, hogy kit is rejt valójában egy profilkép vagy egy becenév. A gyermekek, különösen a fiatalabb korúak persze még nem rendelkeznek efféle tapasztalatokkal, és sajnos nagyon könnyedén befolyásolhatják őket olyan veszélyes felhasználók, akik velük egykorú gyermekeknek adják ki magukat.
Ez olyasmi, amiről mindenképpen sokat kell beszélned gyermekeddel, attól a perctől kezdve, hogy először használni kezdi az internetet. Természetesen ez sem olyasmi, amit minden percben felügyelhetsz, de már az is sokat segít, ha minden platformon ismerősnek jelölöd/követni kezded/egyéb kapcsolatot teremtesz gyermekeddel, hogy (valamennyire) láthasd, kikkel barátkozik.
5. Magyarázd el gyermekednek, hogy hogy működnek az internetre posztolt tartalmak
Amennyiben gyermeked a közösségi médiát is rendszeresen használja (ami valljuk be, hogy manapság elkerülhetetlen), fontos, hogy tisztában legyen a megosztott tartalmak (képek, videók, szöveges bejegyzések, hozzászólások) következményeivel. Ha valami egyszer kikerül az internetre (főleg nyilvánosan), akkor annak nagyon is valós következményei lehetnek.
A gyermekek persze még nem tudják, hogy mit is vonhat maga után, ha személyes információkat osztanak meg magukról (vagy másokról!) a világhálón. Tanítsd tehát arra gyermekedet, hogy mindig gondolkodjon el alaposan, mielőtt megosztana valamit bárkivel az interneten. Szoktasd hozzá, hogy ne osszon meg semmit, amit egy idegennek sem adna oda személyesen (a nevét, a telefonszámát, egy saját magát vagy a házat/utcát ábrázoló fényképet, a címét stb.)
6. Ügyelj családod digitális lábnyomára
Minden olyan személyes fénykép és információ, amit valaki feltölt a közösségi médiára, egy fórumra, vagy bármilyen más online felületre, hozzájárul az adott személy digitális lábnyomához. Amint valami kikerül az internetre, azt onnan bárki mentheti magának, és felhasználhatja ellened – ebbe már nem lesz beleszólásod.
Mindemellett, érdemes mindenről azt feltételezni, hogy ha egyszer kikerül az internetre, akkor sosem lehet (végleg) eltávolítani onnan. Persze egy Facebook bejegyzés törölhető, de az előtt bárki lementhette, lefényképezhette, tehát az információ onnantól kezdve saját életet él majd az interneten.
Éppen ezért fontos, hogy a gyermekek semmilyen olyan fényképet vagy információt ne osszanak meg magukról senkivel az interneten, ami alapján beazonosíthatók lennének, vagy amit valaki felhasználhat ellenük.
Tanítsd meg gyermekednek ezt, és hogy mi mindenre ügyeljen. Ez olyasmi, amire a szülők is oda kell figyeljenek, amikor gyermekeikről osztanak meg képeket vagy más információkat a világhálón.
7. Tanítsd meg gyermekednek, hogy mindig tartsa titokban tartózkodási helyét
A legtöbb modern eszköz (például minden okostelefon) rendelkezik GPS-szel, ami segít meghatározni a készülék helyét. Ez olyan hasznos funkciókat biztosít a felhasználó számára, mint az útvonaltervezés és az eligazodás, azonban megvannak a maga veszélyei is.
A legtöbb okostelefon kamera alkalmazása lehetővé teszi az aktuális GPS koordináták hozzáadását az elkészített fényképekhez, amit aztán könnyedén ki lehet nyerni ezekből, ha nem megfelelően osztják meg őket az interneten (ezek az úgynevezett GPS metaadatok). Egyes közösségi platformok automatikusan törlik ezeket az adatokat a feltöltött képekből, de nem mindegyiknél lehet erre számítani. A legjobb, ha minden fényképezésre használt alkalmazásban kikapcsolod ezt a funkciót, így a képekbe eredetileg bele sem kerülnek a GPS információk.
8. Ügyelj az interneten töltött időre
Az 5 és 17 év közötti gyermekek számára napi legfeljebb 2 órányi képernyő előtt töltött idő javasolt. Fontos tehát ügyelned rá, hogy gyermeked mennyit internetezik naponta, különösen fiatalabb korban. Beszéljetek meg egy észszerű időtartamot, például 4x30 percet, vagy 2x60 percet naponta, és állíts be egy időzítőt telefonodon, ami emlékeztet az idő lejártára.
Hasznos lehet néha egy-egy internetmentes napot is bevezetni, amikor gyermekedet más, fizikailag aktívabb elfoglaltságokra ösztönzöd.
9. Ismerkedj meg a közösségi médiák működésével
Ha szeretnéd megmutatni gyermekednek, hogy hogyan használja biztonságosan a közösségi médiát, akkor először neked is ki kell ismerned ezt a világot. Regisztrálj azokra a platformokra, amiken gyermeked is jelen van, és ismerkedj meg a biztonsági beállításaikkal.
Beszélj vele arról, hogy hogyan maradhat biztonságban ezeken a platformokon. Legyen valaki, akivel nem fél beszélni, ha aggódik valami miatt, és tudja, hogy hogy kell felismerni az online zaklatást.
Tanuld meg, és tanítsd meg gyermekednek, hogy hogyan lehet letiltani a zavaró felhasználókat, jelenteni a kéretlen tartalmakat, illetve biztonságosan kezelni a privát információkat.
10. Mutass jó példát
Mindig viselkedj úgy az interneten, hogy példát mutass azzal gyermekednek. Ha azt látja tőled, hogy óvatos vagy és körültekintő, akkor ő is ezt próbálja majd utánozni. Továbbá ne várd el tőle, hogy csak napi 1-2 órát üljön a képernyő előtt, ha tőled is ezt látja.
Persze mindennek nem az a célja, hogy minden áron távol tartsd gyermekedet az internettől, hiszen a világhálón temérdek új, érdekes, hasznos dolgot lehet találni, és egy nagyszerű kommunikációs eszköz azok számára, akik nem találkozhatnak személyesen egymással. Csak győződj meg róla, hogy gyermeked ismeri a határokat, és tudja, hogy hogyan vigyázzon saját biztonságára a világhálón.