4. Nézd meg, hogy vannak-e indexelési hibák webhelyeden
Ideje átlépni egy másik jelentésbe – ez úttal a Lefedettséget vizsgáljuk. Ez a jelentés mutatja meg a Google által indexelt oldalak állapotát webhelyeden. Itt a Teljesítmény jelentéshez hasonlóan felül mutatókat, alatta egy grafikont, az alatt pedig egy táblázatot láthatunk.
A mutatók egészen magától értetődők: a legfontosabb ezek közül pedig következők:
- Hiba: Ez a mutató azt jelzi, hogy hány oldalt nem tudott indexelni a Google webhelyeden.
- Érvényes: Ez a mutató azokat az oldalakat jelzi, amelyeket a Google gond nélkül tudott indexelni webhelyeden.
Lejjebb, a táblázatban láthatod az éppen kijelölt mutató részleteit. Érdemes ide gyakran visszanézni, hogy ellenőrizni tudd a hibás, illetve figyelmeztetéssel érvényes oldalak listáját, és hogy láthasd, mi is okozta a hibákat vagy figyelmeztetéseket a Google részéről.
5. Küldj be új oldalakat indexelésre a Google Search Console felületén
Meglehet, hogy webhelyeden szerepel egy-két oldal, ami valami oknál fogva nem került bele a Google indexébe. Ezt saját kezűleg is beküldheted indexelésre a Google Search Console-on keresztül, méghozzá az URL-ellenőrzés menüelemre kattintva a baloldali oszlopban (a Teljesítmény alatt).
Miután rákattintasz az ellenőrzésre, a Google Search Console arra kér majd, hogy add meg az URL-t a keresősávban (a felület többi része el is sötétül ilyenkor). Add meg az URL-t, és várj, hogy az eszköz elvégezze az ellenőrzést. Ha nem talál problémát, akkor jobb oldalt kérheted is az indexelést az Indexelési kérelem kifejezésre kattintva.
Érdemes észben tartani, hogy akár több napba is telhet, míg a Google feldolgozza a kérelmet, feltérképezi az oldalt, és hozzáadja az indexhez.
6. Tölts fel webhelytérképet
Ha szeretnéd megkönnyíteni a Google dolgát webhelyeden, akkor érdemes feltölteni egy webhelytérképet a Search Console-on keresztül. Egy webhelytérkép webhelyed összes oldalának URL-jét tartalmazza, így a Google Search Console-nak nem kell külön keresgélnie, hogy mely oldalakat indexelje webhelyeden.
Ez a folyamat nagyon egyszerű. Ha már elkészítetted webhelytérképedet, akkor először is válaszd a Webhelytérképek menüelemet a baloldali oszlopban, majd add meg annak URL címét, végül pedig küldd be a jobb oldali gomb segítségével.
7. Ellenőrizd webhelyed mobilbarát jellegét
Köztudott tény, hogy a Google már jó ideje igyekszik átállni a mobil-első indexelésre minden létező webhelyen, és biztos lehetsz benne, hogy a te domainedre is ilyen „szemekkel” tekint már. Ezt egyébként szintén a Search Console-ban ellenőrizheted, ha a baloldali menüben a Beállításokra kattintasz. Itt látsz majd egy „Indexelő feltérképező robot” részt, ahol láthatod, hogy mely robottal ellenőrizteti webhelyedet a Google.
Esetünkben ez a „Googlebot okostelefonra”, tehát példa webhelyünk 2018 augusztusa óta a mobil-első indexelés tagja. Ha szeretnéd megnézni, hogy webhelyed mely oldalai használhatók megfelelően (a Google szemében) mobileszközökön, akkor a baloldali menüben kattints a Mobilos használhatóságra. Ennek a felületnek a működését az előzőek után már bizonyára tudni fogod.
mobil
8. Nézd meg, hogy milyen webhelyek hivatkoznak sajátodra
A Google Search Console azt is képes megmutatni, hogy mely más domainek linkelnek saját webhelyedre; hogy mely oldalaidra linkelnek a leggyakrabban, illetve hogy mely oldalaid kapták eddig a legtöbb linket.
Ha szeretnéd megnézni webhelyed összes visszahivatkozását (vagyis az összes linket, ami más domainekről mutat webhelyedre), akkor kattints a Linkek jelentésre a baloldali menüben, majd az Egyebek gombra. A legtöbbet linkelt oldalak szakasz alsó sarkában.
9. Ellenőrizd a webhelyedre kiszabott büntetéseket
Ha a Google munkatársai úgy döntenek, hogy tartalmaid valamivel megsértették a keresőóriás szigorú minőségi irányelveit, akkor kézi büntetést szabhatnak ki webhelyedre. Ezek a műveletek, vagyis büntetések akár olyan súlyosak is lehetnek, hogy az egész webhelyed kieshet miattuk a Google indexéből.
Büntetéseket sok mindenért kiszabhat a Google, például ha vásárolt visszahivatkozásokat észlel, vagy ha átmásolt, rossz minőségű tartalmakat talál webhelyeden, de problémás lehet még a kulcsszóhalmozás, vagy a szándékosan megtévesztő átirányítgatás is.
Senkinek sem javasoljuk, hogy bármi ilyennel kockáztassa saját, vagy ügyfele hírnevét és státuszát, de ha úgy érzed, hogy mégis történt valamilyen baj, akkor a Kézi műveletek jelentésben ellenőrizheted azt.
Jó esetben semmilyen problémát nem jelenít majd meg itt a Google Search Console, de ha igen, akkor ahhoz is kínál majd némi segítséget, hogy miképpen oldhatod meg a problémát. Ha ez is megtörtént, szintén ezen a felületen kérheted, hogy a Google vizsgálja ki újra a helyzetet, és visszavonja a büntetést.
Érdemes megjegyezni, hogy itt csak a kézi, tehát manuális, a Google munkatársai által kiszabott büntetések jelennek meg. Amennyiben a Google önálló algoritmusa automatikusan bünteti webhelyedet, azt itt nem fogja megmutatni a Search Console.