A SEO és a webhelysebesség
Nagyon fontossá vált a webhelysebesség manapság a honlapkészítő cégek szemében. Az egyedi forráskódokat használó webdesigner cégek szerint ők ebben jobb eredményeket értek el, mint a WordPress sablont használók, mégis azt láttuk, nem minden esetben sikerült ezzel legyőzniük a WordPress honlapokat a Google találati listáján. Sokszor fordulnak hozzám ezért azzal a kérdéssel, hogy mit tegyenek, ha az ő honlapjuk sokkal jobb, mint egy összetákolt WordPress, mégis sok szó esetében nem képesek megelőzni alaacsonyabb technikai szintet képviselő társaikat.
Ezzel kapcsolatban jutott eszembe, hogy John Mueller, aki gyakran szerepel a Google keresőcsapatának szóvivőjeként március 28-án szólt hozzá egy Reddit bejegyzéshez. Ebben egy felhasználó nem értette, hogy egy, az ő webhelyénél lassabb versenytársa miért rangsorol magasabbra a Google találatai között. Habár a kezdő bejegyzést a felhasználó azóta törölte, lényegében négy összehasonlító webhelysebesség-eredményt sorolt fel benne, amiből 3 azt bizonyítja, hogy saját webhelye lényegesen jobban teljesít, mint kérdéses versenytársáé, aki (az ő szavaival élve) egy „régimódi, elavult” webhelyet használ.
A felhasználó megjegyezte, hogy a webpagetest.org teszteszköz az egyetlen, ami rosszabb eredményt mutatott az ő webhelye mérésekor, ugyanis az első byte betöltési ideje hosszabb volt, mint versenytársáé, és ez alapján a következő kérdést fogalmazta meg:
„A Google SEO csak az első byte idejét veszi figyelembe az oldalsebesség mérésekor? Ha igen, akkor hogyan javíthatom az első byte idejét?”
Ezután egy másik felhasználó megjegyezte, hogy a Google rangsoroló algoritmusa „olyan, mint egy puzzle”, és elképzelhető, hogy a másik webhely jobb linkprofillal rendelkezik, vagy esetleg jobb tartalmai vannak, és csak azért mert valami lassabb, a Google még magasabbra rangsorolhatja.
John Müller válasza a webhelysebességről
Nem sokkal később Mueller (aki a Redditen johnmu felhasználónéven fut) is megjelent, és a következőt jegyezte meg, minden további részlet nélkül:
„Azért olyan jó, hogy ilyen sok szempontot használunk a feltérképezéshez, indexeléshez, és rangsoroláshoz, hogy nem muszáj mindent pontosan ugyanúgy csinálnod, mint ahogy azt a többi webhely teszi.”
Mindez tehát azt jelenti, hogy csak azért, mert egy webhely nem tökéletes minden létező szempontból, még rangsorolhat magas pozícióba a Google-on. Ha belegondolunk, a webhelysebesség valóban fontos szempont, de még így is egyike a száz és száz tényezőnek, amelyek befolyásolják a találatok pozícióját.
Én soha nem tagadtam, hogy egyedi forráskódú rendszereket használok weboldalaimhoz, mivel 20 éves tapasztalatom alapján ezek hozzák a legtöbb eredményt. Így lett a Matebalazs.hu Magyarország leglátogatottabb online marketing témájú blogja, melyet már több, mint 50.000 ember olvas havonta. Ennek eredménye, hogy sok száz kifejezésre az elsők között találni a blogot a Google találati listáján, és ugyanez elmondható ügyfeleleink weboldaláról is, de kétségtelen, bizonyos kifejezésekre vannak előttünk WordPress alapú oldalak. Akár olyanok is, akik sokkal lassabbak, mint a mi oldalaink. De annyi sok-sok tényezőn múlik a helyezés, lehet, az adott szóra a konkurens weboldalaknak több, erősebb linkjük van, mint a mi oldalainknak. Nyilván, ha akarjuk, ezen is tudunk változtatni. De nem mindig éri meg a fáradtságot, mondjuk a SEO szóra a 3. helyről az elsőre feljönni.
Ha tehát van egy erősséged, akkor építs arra, és igyekezz legalább elfogadható szinten tartani minden mást! A Google algoritmusa teret ad az egyediségnek, és lehetőséget kínál arra, hogy mindenki magas rangsorolást kapjon azzal, amit csinál (ha jól csinálj azt).