A GDPR és a Google
A hamarosan életbe lépő GDPR rendelet miatt, egyre több felhasználó értesül digitális jogairól Európa szerte. Ezen jogok közé tartozik az úgynevezett elfeledéshez, vagy elfeledtetéshez való jog is, ami lényegében felhatalmazza az embereket arra, hogy a cégek által róluk tárolt felesleges vagy pontatlan személyes adataik törlését kérhessék.
Nemrégiben publikálva lett a Google legfrissebb jelentése az ilyen tárolt adatok törlési kérelmeiről. A vállalat szerint havi szinten ilyen jellegű kérelmek ezreit nyújtják be a felhasználók.
A Google eddig csak a kérések összesített adatait, a származási országukat és a teljesített kérések számát közölte, azonban a vállalat bejelentette, hogy a továbbiakban egyéb adatokat is nyilvánosságra hoz majd a kérésekkel kapcsolatban.
Mit árul el a Google hároméves jelentése?
De térjünk is vissza a legfrissebb jelentéshez, ami három év kérelmeinek adatairól számol be (az elfeledéshez való jogot 2014 májusában kiáltották ki).
A Google szerint két meghatározó szándék között oszlik meg a kérelmek nagy része. A legtöbben (33%) a közösségi oldalakról és linkgyűjtő webhelyekről kérték adataik eltávolítását, míg a második legnépesebb tábor (20%) online közölt hírekből és állami webhelyekről kérelmezte a törlést. A maradék körülbelül 50% egyéb jellegű tartalmak és indokok miatt élt jogaival.
A statisztikák szerint a kérelmek 51%-a csupán három országból származott – az Egyesült Királyságból, Franciaországból és Németországból. A kérelmek 43%-ának tettek eleget a cégek.
Habár a Google nem közölt kifejezetten pontos adatokat a kérvényt benyújtók számáról, az adatok szerint nagyjából 85-90%-uk magánszemély, amelyeknek 5%-a kiskorú csupán. A többi kérvénybenyújtó szervezetekből és hivatalos állami személyekből állt.
A Google továbbá kiemelte, hogy a kérések 14,6%-át a top 1000 igénylő nyújtotta be. Ezek főleg ügyvédi irodák és hírnévkezelő ügynökségek voltak, de előfordultak közöttük jelentős online jelenléttel rendelkező kérvénybenyújtók is.
Hogyan tovább Facebook?
Bár mi is több, mint 2 millió Facebook rajongót kezelünk saját oldalainkon, és majdnem ugyanennyit ügyfeleink oldalán, némi kárörvendéssel néztük Mark Zuckerberg szenvedését. Na nem azért, mert hirtelen lett a világ egyik leggazdagabb embere, az irigység távol álljon tőlünk, sokkal inkább azért, mert szerintünk is tisztességtelen az a politika, amit a Facebook és annak vezetői folytatnak: A pénz mindenek felett. Vállalkozások, pártok, magánszemélyek évek óta sok pénzt fizettek azért a Facebookonak is, hogy egy nagy rajongótáborral rendelkező Facebook oldalt felépítsenek, ahol majd elérik követőiket. Nem lehetetlen ma sem a nagy organikus elérés, de sokkal nehezebb, mint 2-3 éve volt, miközben a Facebook hirdetések árai folyamatosan növekednek. Csavar egyet minden felhasználóján Mark Zuckerberg, miközben lassan nincs hova gazdagodnia. És most, ráadásul még el is adja a felhasználók adatait, külsős cégeknek. Meg ki tudja, kinek.
Nem, nem szeretnénk, hogy megszűnjön a Facebook, hiszen kiváló marketing eszköz, még ha messze alul marad is a keresőoptimalizálás és a Google által közvetített látogatók és konverziók mögött. Sajnos abban sem reménykedünk, hogy Mark Zuckerberg a sokk hatására ráébred, alantas dolgokat tett, és ezentúl valóban arra figyel, ami az embereknek jó. De ha egy hajszálnyi reményünk is van, hogy egy kicsit pozitívabb irányba fordul politikája, már örülünk neki.
Ha segítségre van szükséged saját céged marketingjének fellendítéséhez, akkor keress meg minket, kattints ide, mutatjuk, miben segíthetünk!